Black Friday 2021 — reálné slevy a staronové triky

Jakub Balada
10 min readNov 28, 2021

--

Hlídač shopů jako každý rok monitoruje slevy na největších českých e-shopech, zejména během Black Friday (BF). A na konci této největší slevové akce přichází tradiční analýza toho, jak české (a slovenské) e-shopy pracují se slevami. E-shopy, které se snaží narovnat pokřivené slevové prostředí, které se tomu ještě brání a které přicházejí se (staro)novými klamavými praktikami.

Materiálu máme plno, proto rychlé shrnutí na začátek:

  • průkopníky v uvádění transparentních reálných slev (počítaných z cen produktů před slevovou akcí a řádně popsanou metodikou) jsou Alza.cz a CZC.cz
  • největší slevy letošního BF jsme našli na KnihyDobrovsky.cz s reálnými slevami kolem 60 % (nově monitorovaný e-shop, dáno typem sortimentu)
  • stále nacházíme plno příkladů s námi známými klamavými praktikami (navyšování přeškrtnuté ceny před BF nebo zdražování produktů natolik, že i po deklarované slevě stojí produkt více než před BF)
  • narazili jsme na nové triky typu zařazení více jak poloviny celého sortimentu do BF s tím, že u většiny produktů nedošlo ke zlevnění (AAAauto.cz); nebo využití 20% slevového kupónu k BF se zdražením produktu před BF o 23 % (Notino.cz)
  • Hlídač shopů se rozrostl o nové e-shopy, přidal rating e-shopů hodnotící trasparentnost výpočtu slev a jejich reálnost, opět nabízí rozšíření pro Firefox a spouští předělaný dashboard Top slev (nejvíce zlevněných produktů)

Celkový přehled

Následuje přehledná tabulka monitorovaných e-shopů, které letos spustily BF akci včetně statistik Hlídače shopů:

Z přehledu lze vyvodit tyto poznatky:

  • V BF nabídce jsou řádově jednotky procent produktů
  • Průměrné uváděné slevy se až na výjimky pohybují mezi 15 a 35 %
  • Alza.cz a CZC.cz již uvádějí reálné slevy podle transparentního výpočtu — jejich deklarované slevy se v naprosté většině případů shodují s námi vypočítanými reálnými slevami
  • Ostatní e-shopy stále ve většině případů počítají slevy z maloobchodních cen, reálné slevy jsou v průměru poloviční

Oproti loňské analýze BF je letos v kampani méně produktů (i přes větší celkovou nabídku e-shopů). Uváděné slevy jsou v průměru menší, reálné slevy podobné. BF akce se protahuje na delší období, některé e-shopy ji dokonce spouští na etapy.

Odvážní trend-setteři

Pojďme se podívat na trojici e-shopů, kterou sledujeme již čtyři roky.

V první řadě je třeba pochválit Alza.cz a CZC.cz, které nabourávají tradiční český přístup spočívající ve výpočtu slev z maloobchodních cen a uvádějí reálně slevy vycházející z cen, za které daný produkt prodávaly před slevovou akcí.

Příklad na Alza.cz — televizor 50" Samsung QE50Q80A:

Alza.cz uvádí slevu 15 % (stejně jako Hlídač shopů) vypočtenou z ceny těsně před BF (19 990 Kč ). Přitom ještě v srpnu tuto TV prodávala za 32 990 Kč. Většina ostatních e-shopů by tuto cenu použila pro výpočet slevy ve výši 49 %.

Příklad na CZC.cz — Canon PowerShot G5 X:

Vidíme zde uváděnou reálnou slevu 22 % počítanou z přeškrtnuté ceny 15 390 Kč. Ta byla snížena podle nového transparentního výpočtu slev. Předtím byla (od roku 2018) používána maloobchodní cena 19 990 Kč.

Mimochodem, od května 2022 by měla v ČR začít platit nová EU směrnice o ochraně spotřebitele. Ta mimo jiné definuje výpočet slevy v rámci slevových akcí na e-shopech. Jako přeškrtnutá cena, ze které se vypočítává sleva, se bude muset použít nejnižší cena, za kterou se daný produkt prodával v období minimálně 30 dní před slevovou akcí. Alza.cz a CZC.cz jsou již prakticky s touto směrnicí sladěny. Ostatní e-shopy mají nejvyšší čas se na ni připravit.

Pro zajímavost — zavádění reálných slev není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Už nejjednodušší případ jednorázového zlevnění otevírá otázku, po jak dlouhou dobu je možné uvádět slevu. Dále může nastat několik složitějších případů typu více zlevnění v krátké době, dynamický pricing měnící cenu o minimální částku každý den apod. Z tohoto důvodu se stále může lišit výpočet reálné slevy mezi e-shopem a Hlídačem shopů. Pro nás je důležité, aby e-shop transparentně deklaroval, jak slevy počítá, a snažil se v maximální míře sladit s novou EU směrnicí. Za to od nás dostává rating tří hvězdiček ze tří. Případné neshody s naším výpočtem nebo i e-shopem deklarovaným výpočtem (které jsme u několika produktů našli na obou e-shopech) byly rychle vysvětleny, případně napraveny.

Z původní trojice nejdéle monitorovaných e-shopů se k uvádění reálných slev zatím neodvážil Mall.cz, který je stále počítá z maloobchodních cen.

Příklad — hodinky Frederic Graff Monte Leone FAR-2518 (partnerský prodej Vivantis.cz):

Sleva ve výši 83 % je počítána z maloobchodní ceny 7 002 Kč. Nicméně produkt se od roku 2019 na Mall.cz neprodával za více jak 1 490 Kč. Na letošní BF došlo k reálnému zlevnění o 11 %, nicméně v tomto případě také o navýšení přeškrtnuté ceny z 6 864 Kč na 7 002 Kč. Což by teoreticky mohlo být vysvětleno navýšením maloobchodní ceny výrobcem. Pak je ale zajímavé, že na samotném e-shopu Vivantis.cz k navýšení přeškrtnuté ceny nedošlo:

Mall.cz alespoň po našem uporoznění stáhl produkty prodejce Vivantis.cz s tímto problémem z BF nabídky. Na EU směrnici se podle tiskové mluvčí připravují a budou ji včas implementovat.

Největší slevy, jak deklarované, tak námi vypočítané, jsme našli na KnihyDobrovsky.cz. Slevy jsou stále počítané z maloobchodních cen a výše slev je pravděpodobně dána typem sortimentu. Například cena této knížky se v průběhu roku pohybuje mezi 89 a 399 Kč:

Staré známé triky

Mezi BF nabídkou na českých e-shopech jsme opět našli plno produktů, u kterých bychom se odvážili tvrdit, že deklarovaná sleva je klamavá. Následuje pár příkladů:

Datart.cz zařadil do BF nabídky cca 10 % své nabídky (přes 4 500 produktů), nicméně mezi nimi i takovéto kousky:

Pouzdro HyperX zařazené do BF nabídky bez jakéhokoliv zlevnění a následně během BF zdražení o 91 %:

Nebo Headset iPega PG-R015, který se postupně před BF zlevňoval každý den až na 412 Kč (pravděpodobně souboj naceňovacích robotů) a na samotné BF zdražen o 45 % na 600 Kč. Tedy místo deklarované slevy 39 % se jedná o reálné zdražení o 45 %.

Mironet.cz se podle svých podmínek Blue Friday také příblížil uvádění reálných slev:

2.1. Mironet v Kampani používá termín původní cena, jedná se o cenu původní a platnou ke dni 1. 10. 2021, za kterou zboží Mironet prodával.

Realita bohužel vypáda odlišně. Například toto pouzdro se 1.10.2021 prodávalo na Mironet.cz za 120 Kč, ale aktuálně v Blue Friday je jako původní cena uváděna 540 Kč. Ke zlevnění došlo, ovšem o 14 %, nikoliv o uváděných 83 %:

Pilulka.cz na letošní BF částečně zabodovala a u většiny produktů v BF nabídce jsme zaznamenali reálné slevy, které se nově vypočítávají z ceny před akcí. Na druhou stranu některé produkty ponechala v BF nabídce i po jejich zdražení, například o 81 %:

Na jejím slovenském e-shopu Pilulka.sk jsme bohužel zaznamenali divoké machinace s přeškrtnutou cenou, která kopíruje vývoj prodejní ceny tak, aby se stále zachovávala dostatečná sleva:

Benu.cz zařadilo do BF akce přes tisíc produktů, ovšem u 55 % z nich jsme nenarazili na reálnou slevu. Navíc jsme zaregistrovali navyšování přeškrtnuté ceny jako v tomto případě:

Nutno podotknout, že Benu.cz a některé další e-shopy nabízejí v BF akci také produkty s akcí 2 + 1 (případně 3 + 1) zdarma. V tom případě Hlídač shopů slevu neeviduje, jelikož obecně monitoruje cenu při koupi jednoho kusu.

Kouzlení, na které jsme narazili poprvé

BF v podání Notino.cz vypadá férově — kupón na 20% slevu (resp. 30%, 40% podle značky) na vybrané produkty. Méně férové už je zdražení těsně před Black Friday prakticky o hodnotu daného kupónu a pro jistotu ještě zvednutí přeškrtnuté ceny.

Například sérum Prime Youth 24K Gold:

Cena těsně před BF 1 809 Kč, přeškrtnutá cena 1 994 Kč. Na BF zdražení o 26 % na 2 298 Kč, po odečtení BF kupónu cena 1 953 Kč (tedy více než před BF). Navíc navýšení přeškrtnuté ceny na 2 553 Kč, aby e-shop mohl uvádět další slevu 9 %.

A nezapomeňte — když přijdete na Notino.cz ze srovnávače (např. Heureka.cz), cenu máte o 25% níž:

Zajímavé pojetí BF jsme jsme nalezli na AAAauto.cz, které letos monitorujeme poprvé. Do jejich BF nabídky se dostalo 7 080 z celkové nabídky cca 13 000 aut (mimochodem v banneru uvádějí Zlevnili jsme více než 2000 vozů.):

Bohužel na zlevnění jsme narazili pouze u 466 z nich. Podívejme se hned na první nabídku (Škoda Karoq) — prodejní cena 760 000 Kč, zlevněno ze 780 000 Kč. Podle historie cen zlevnění žádné, naopak týden před BF došlo ke zdražení o 20 000 Kč:

Částečné vysvětlení můžeme najít pod tímto výkladem na webu AAAauto.cz:

Jestli jsme ho pochopili správně, tak AAAauto.cz pouze vytvořilo BF kategorii a zahrnulo do ní veškerá auta, která jsou aktuálně “zlevněná”. BF slevu pak popisuje takto:

“Black Friday sleva“ — u každého vozu se jedná o rozdíl mezi původně nabízenou cenou a aktuálně platnou cenou.

Když se ovšem podíváme na historii cen (například u výše uvedené škodovky), za uváděných 780 000 Kč, což by měla být tato původně nabízená cena, AAAauto.cz toto auto nikdy neprodávalo. O maloobchodní cenu se u ojetých aut také nemůže jednat.

Okay.cz nevyšel z loňské analýzy příliš dobře, letos to bohužel není o moc lepší — například tato americká lednice Bosch KAD93AIEP. Od dubna prodávána za 34 990 Kč a do BF akce zdražena o 40 % na 48 990 Kč:

Na pravý Black Friday (26.11.) si Okay.cz připravil ještě akci DPH. K ní nám poslal následující vysvětlení:

Stejně tak 26.11. na pravý Black Friday chystáme naši tradiční akci DPH. Do této akce budou nominovány produkty, jejíž výše slev bude počítána z původních prodejních cen, nikoliv z cen v rámci slevových pásem z Black Friday.

Když se na jeden takový produkt v akci DPH podíváme, vidíme následující vývoj cen:

24.11.2021: prodejní cena 349 Kč, přeškrtnutá cena 499 Kč
25.11.2021: prodejní cena 549 Kč, přeškrtnutá cena neuvedena
26.11.2021: prodejní cena 453 Kč, přeškrtnutá cena 549 Kč (akce DPH)
27.11.2021: prodejní cena 349 Kč, přeškrtnutá cena 499 Kč

Tedy během jednodenní akce DPH byl produkt nabízen za nejvyšší cenu za poslední rok. Kromě dne předem, kdy probíhala “příprava” na tuto akci.

Jediný kladný bod dostává Okay.cz za komunikaci s Hlídačem shopů, kdy po upozornění odebral problémové produkty z BF akce.

Aktualizace analýzy k T.S.BOHEMIA.CZ

Editováno 10. 12. 2021:
Na základě dodaných dat ze strany T.S.BOHEMIA, která doplnila naše chybějící data, jsme přehodnotili hodnocení a postoj T.S.BOHEMIA při prezentování slev v Black Friday 2021. Na základě nových skutečností musíme konstatovat, že u námi zkoumaného produktu
Zwilling Joy sada nádobí nedošlo k umělému navýšení přeškrtnuté ceny, ale sleva byla počítána z prodejní ceny navýšené dva měsíce před Black Friday. Tím pádem jsme neshledali klamání ze strany T.S.BOHEMIA. Za toto nedopatření se omlouváme.

Novinky na Hlídači shopů

Pro letošní BF jsme v rámci Hlídače shopů nově zavedli rating e-shopů hodnotící jejich transparentnost ve výpočtu slev, uvádění reálných slev a reakci na nalezené problémy. Obecně je hodnotící škála nasledující:

⭐⭐⭐ E-shop transparentně počítá slevy z cen před slevovou akcí. Na upozornění o chybách reaguje a snaží se je napravit.

⭐⭐ E-shop transparentně počítá slevy (většinou z maloobchodních cen). Pokud narazíme na uměle navýšené slevy, typicky se jedná o chyby v nacenění a e-shop se je snaží napravit.

⭐ E-shop nejeví snahu o uvádění reálných slev, nacházíme příliš mnoho problematických produktů.

Naším cílem je pomoci e-shopům udělat ten nepříjemný krok z umělých 80% slev do reálných 20%. Věříme, že to zákazníci ocení. Současně budeme rádi konzultovat (a kontrolovat) metodiku výpočtu reálných slev s jednotlivými e-shopy (jak již to pro některé děláme). Z vlastní zkušenosti víme, že to není tak jednoduché, jak se zdá. Proto zavádíme rating Hlídače shopů, který budeme průběžně aktualizovat podle toho, jak budou e-shopy měnit svůj přístup k této problematice.

Od posledního BF jsme také začali monitorovat nové e-shopy. Jejich kompletní seznam najdete na našem webu, případně v popisu rozšíření.

Co se týče rozšíření pro prohlížeče (díky kterému vidíte graf Hlídače shopů přímo na webu e-shopu), po delší době se nám podařilo připravit verzi pro Firefox, která prošla schvalovacím procesem. Odkazy na rozšíření pro ostatní prohlížeče jsou na webu Hlídače shopů.

Poslední novinkou je dashboard Top slev napříč monitorovanými e-shopy, které nad daty Hlídače shopů připravily Ája a Verča v rámci Czechitas digitální akademie data. Jakmile ho dostatečně otestujeme, zaintegrujeme ho do webu Hlídače shopů.

Tuto analýzu pro vás připravili a celého Hlídače shopů pro vás provozují Apify, TopMonks a Keboola. Jmenovitě v poslední době zejména Marťa, Zuzka, Rarouš, Honza, Lukáš a Kuba. Vás už je přes 30 tisíc. Díky za důvěru!

--

--