Black Friday 2020 — blýská se na lepší časy

Přehled Black Friday

V tabulce níže je přehled všech námi monitorovaných e-shopů, které se zapojily do Black Friday akce. Některé ji spustily už koncem října, ostatní se přidaly typicky na poslední listopadový týden. Ani jeden z námi monitorovaných e-shopů neměl Black Friday pouze na “černý pátek”, jak je tomu zvykem ve světě (se Cyber Monday navíc). Například Alza.cz měla ještě několik “ochutnávek Black Friday” předem, čímž se jejich slovy střelili do nohy, jelikož tyto ochutnávky snížily reálnou slevu na Black Friday (o tom níže).

Přehled Black Friday 2020 podle Hlídače shopů

Uváděné slevy — status quo konečně nabourán

Ještě před rokem nám i největší e-shopy tvrdily, že nemohou být v období Black Friday jediné, které neinzerují až 80% slevy. Tvrdily, že Češi jsou chtiví a lační po slevách a že by je poškodilo, kdyby jako jediné na trhu pro výpočet slevy používaly reálnou referenční (přeškrtnutou) cenu (tedy cenu, za kterou zboží prodávaly před akcí).

Reálná sleva na Alza.cz
Nové reálné slevy na CZC.cz

Staré známé triky

Pojďme se podívat na příklady umělého navyšovaní slev v rámci Black Friday, primárně u nově monitorovaných e-shopů. Premiantem v tomto směru byl letos Okay.cz, z něhož jsme paradoxně obdrželi dotaz, zda bychom je mohli přidat do monitoringu. Okay.cz nabízel v letošním Black Friday celkem 8135 produktů, což je skoro polovina jejich celkové nabídky. Bohužel u 770 z nich jsme zjistili navýšení referenční (přeškrtnuté) ceny těsně před a nebo v průběhu Black Friday. Jeden příklad za všechny:

Navyšování přeškrtnuté ceny na Okay.cz
Návrat přeškrtnuté ceny na Okay.cz
Zdražení o 509 % v rámci Black Friday na Okay.cz
Navýšení přeškrtnuté ceny na Datart.cz
Navýšení přeškrtnuté ceny na Pilulka.cz
Stejný produkt na Heureka.cz
Anketa Martina Kasy na Twitteru
Navýšení prodejní ceny těsně před Black Friday na Mironet.cz
Zdražení v rámci Black Friday na Notino.cz

Triky mimo Black Friday

U Notino.cz je vhodné si dát pozor na další věc — pokud nakupujete přímo na webu Notino.cz, můžete dostat cenu dražší, než když přijdete ze srovnávače zboží, například Heureka.cz.

Dražší cena při nákupu přímo na Notino.cz
Levnější cena při nákupu na Notino.cz proklikem z Heureka.cz
Celoroční výprodej na Mountfield.cz
Slevové cykly na Rohlik.cz
Odpověď Rohlik.cz na Twitteru

Partnerský prodej na Mall.cz a Alza.cz

V rámci analýzy jsme se také podívali na partnerský prodej u našich největších e-shopů. Každý z nich ho prezentuje trošku jinak, i když technicky nákup funguje stejně. V obou případech je prodejce velký e-shop (Mall.cz, resp. Alza.cz), který následně odkoupí zboží od svého partnera (a nechá si z toho marži). Zboží vám pak dodává už partner.

Označení partnerského prodeje na Mall.cz
Rozdělení objednávky do dvou zásilek na Alza.cz

Novinky v Hlídači shopů

Od minulého Black Friday jsem si pro vás v rámci Hlídače shopů připravili několik novinek:

Nově monitorované e-shopy

Letos jsme do Hlídače shopů přidali celkem 7 českých a 9 slovenských e-shopů. Aktuální kompletní seznam vypadá následovně:

Nová metodika výpočtu reálných slev

Jak již bylo zmíněno, připravujeme se (a hlavně e-shopy) na nová pravidla podle EU. Popis naší metodiky najdete na této stránce. Po letošním Black Friday ji plánujeme zrevidovat a hlavně čekáme na přesnou implementaci do českých zákonů.

Sladění vzhledu rozšíření a zobrazení na webu Hlídače

Technicky jsme sjednotili technologii pro zobrazení reálné slevy a vývoje cen (pomocí PWA). Aktuálně ještě ladíme infobox s reálnou slevou a plánujeme možnost zjednodušení zobrazení bez grafu. Vaši zpětnou vazbu případně uvítáme v issue na GitHubu.

Sdílení reálné slevy produktu

Při ověření reálné slevy na webu Hlídače shopů máte nově možnost sdílet výsledek na Facebooku nebo Twitteru. Výsledný náhled má takovýto formát:

Sdílení výstupu z Hlídače shopů

Rozšíření do Safari

Konečně se nám podařilo schválit i rozšíření pro Safari, během letošního Black Friday jsme se dokonce dostali na druhé místo v kategorii Free Utilities:

Hlídač shopů v App store

Top slevy

V beta provozu vám na webu Hlídače shopů přinášíme přehled aktuálně největších reálných slev skrz všechny monitorované e-shopy. Prozatím s denním zpožděním:

Přehled Top slev na Hlídači shopů
Extra výhodná nabídka na Datart.cz

Tým Hlídače shopů

Tento neziskový projekt vám stále přináší nadšenci z těchto českých “startupů”:

--

--

Co-founder at @Apify

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store