You can also read an English translation of this story: https://blog.apify.com/black-friday-2020-rays-of-hope-for-a-better-future-52d64f7c6078

TLDR: Letošní Black Friday byl na největších českých e-shopech co do počtu nabízených produktů a velikosti reálných slev podobný tomu loňskému. Slevy se u těch největších e-shopů týkaly většinou 1–2 % veškerého nabízeného zboží, což znamená přibližně 10 tisíc produktů. E-shopy většinou inzerují “až 80%” slevy, v průměru uvádí slevy okolo 30 %, reálné slevy jsou ale jen mezi 10 a 20 %.

Vítaná novinka je velký posun u Alza.cz a CZC.cz ve výpočtu uváděných slev, které se blíží slevám reálným (vypočítaným z prodejní ceny před Black Friday). Ostatní…


TLDR: V letošním Black Friday bylo na největších českých eshopech dvakrát více produktů, nicméně průměrné uváděné a reálné slevy byly podobné jako loni. Velká trojka (Alza.cz, Mall.cz a CZC.cz) si dává daleko větší pozor a prakticky nekouzlí se slevami během Black Friday (kromě partnerského prodeje na Mall.cz). Alza.cz a Mall.cz pak vymýšlejí nové slevové triky mimo Black Friday. Na druhou stranu nově monitorované eshopy (zejména TSBOHEMIA.cz, Mironet.cz a Mountfield.cz) předvádějí ještě větší magii se slevami než jsme doposud viděli.

Po roce je tu opět Black Friday a Apify, TopMonks a Keboola s ním. Tento rok jsme posunuli Hlídač shopů o…


For every startup, working with user feedback is not only important — it’s a matter of survival. As Sam Altman puts it, you want to build a “product improvement engine” in your company. That’s why we started to collect user feedback on the very first day Apify was launched in 2015. Since then, we have collected thousands of data points from customers, free users, external developers on Apify Marketplace, the internal consulting team and the many people we talked to. This data has been directly converted into perhaps hundred of product features and improvements.

But with so much feedback from…


Some websites, typically in the area of e-commerce, provide a feature called a watchdog that you can use to get a notification when something changes (usually a product price). This is really handy — you don’t need to remember to regularly open the same page to see if something changed. Now, with a new public actor on Apify, you can set up such a watchdog for any website and get an email notification whenever the content you want to monitor changes.

Watchdog at Alza.cz

Just think about how often you’ve checked the same page every evening to see if tickets are already on…


Click here for an abridged English version of this post.

Po loňské úspěšné analýze slev v rámci Black Friday jsme se opět rozhodli podívat na to, jak největší české e-shopy pracují s tímto fenoménem. Hlavně nás zajímalo, zda stále čarují se slevami, převážně pomocí umělého navyšování původních cen, ze kterých vypočítávají slevy.

Letošní analýzu jsme nedělali sami v Apify, ale v rámci hackathonu na Data fesťáku, kde se k nám přidali datoví analytici z Kebooly, TopMonks a Bizztreatu. Díky tomu vznikl i Hlídač shopů, užitečné rozšíření do prohlížeče, které zobrazuje vývoj cen produktů přímo na webech námi analyzovaných e-shopů:

Na…


If you want to get data from some website into a structured form, you would probably start by parsing the website’s HTML using CSS selectors. That’s a common approach and will work on most websites. But there are typically much easier ways to extract data, mainly on modern dynamic websites. In this article I’m going to describe the four methods I always check are available on a website I want to scrape: Schema.org Microdata, JSON Linked Data, internal JavaScript variables, and XHRs.

If you’re not into developing web scrapers yourself and prefer to order a turnkey web scraping or automation…


See English version

Máte český e-shop a jdete se svézt na vlně Black Friday? Vezměte dvě procenta produktů s největší slevou, které nabízíte, zlevněte je ješte v průměru o 12 %, pro jistotu u některých uměle navyšte původní cenu a na web si dejte “slevy až 80 %”. Toto je výsledek analýzy cen produktů na Alza.cz, Mall.cz a CZC.cz před a během Black Friday 2017.

Také nevěříte 80% slevám, které většina českých e-shopů nabízí během akcí typu Black Friday? Vždycky se najde nějaký případ, kdy si to prodejci usnadní a čarují například s původními cenami před slevou. Jsou to jen…


V sobotu odpoledne to bylo napínavější než finále mistrovství světa, alespoň pro příznivce TOP 09 a Starostů. Po páte hodině sečteno více jak 93 % hlasů a TOP 09 stále pod 5% hranicí. Nicméně pokud by byly dostupné průběžné grafy zobrazené níže, pravděpodobně bychom byli všichni trošku klidnějsí (naopak bychom přišli o ten pocit, kdy tam naskočilo “na poslední chvíli” 5,00 %). V Praze totiž ještě zbývalo sečíst celou čtvrtinu hlasů.

Následující graf zobrazuje průběžný vývoj hlasování do PS od 14:22:57, kdy přisly první výsledky z Kostelce nad Vltavou, až do 22:25:33, času, kdy dorazily opravné výsledky ze Sedloňova (často…


Michal Bláha nedávno napsal skvělý blog post s analýzou recenzí Mirky Spáčilové. V komentářích se objevily nápady na porovnání s recenzemi Františka Fuky a hodnocením na csfd.cz a imdb.com. Samotného mě to zajímalo, navíc je to výborná ukázka použití Apify, tak jsem se do toho pustil.

A jak to dopadlo? Podařilo se mi najít celkem 553 filmů, na které napsali recenze Mirka Spáčilová (MS) i František Fuka (FF) a současně pro ně existují hodnocení na csfd.cz a imdb.com (vyhledáváním podle názvu filmu a roku uvedení). Veškerá data jsou dostupná v tomto spreadsheetu. Lze v nich dohledat například toto:

  • Průměr hodnocení…


We’ve just released our official integration with Zapier. So with a few clicks, you can connect Apifier to hundreds of apps including Slack, Trello, Google Spreadsheets, Dropbox, Salesforce, and loads more.

Your Zapier workflows can fetch crawler results from Apifier, start a crawler running, compare results, or get existing results from previous runs. You can also use the integration to trigger a workflow whenever a crawler finishes running.

Now you can easily set up a workflow which will notify you when a product price drops on an eCommerce site. Or schedule a crawler to post the menu options from your…

Jakub Balada

Software engineer, co-founder at @Apify

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store